تصاویر/ زندگی سخت خانواده خلیلی در بندر بوالخیر

چغادکی:خانواده خلیلی در خانه‌ای قدیمی واقع در روستای بندر بوالخیر از توابع شهر دلوار تنگستان زندگی میکنند، خانواده‌ای متشکل از ۵ فرزند که سه فرزند معلول ذهنی شدید و دو فرزند سالم تشکیل شده است. مادر و پدر دختر خاله و پسر خاله هستند. نبود مشاوره ژنتیکی در ازدواج باعث مشکل معلولیت جسمی و ذهنی این فرزندان شده است.

معلولیت و مشکلات و بیماری‌های جسمی، پوستی و در یک کلام به حاشیه رفتن سلامت، حاصل برخی از ازدواج‌هایی است که می‌شد به شکلی دیگر رقم بخورد و شیرینی زندگی را به تلخی و گرفتاری مبدل نسازد.

خانواده خلیلی از ۵ فرزند که سه فرزند معلول ذهنی شدید و دو فرزند سالم تشکیل شده است. مادر و پدر دختر خاله و پسر خاله هستند، پدر ملوان لنج است و کمتر در منزل حضور دارد، فرزندان معلول یک پسر ۲۵ ساله و دو دختر ۳۰ ساله و ۲۰ ساله می‌باشد. اکثر کار‌های بچه‌ها را مادر خانواده انجام میدهد، خواهر سالم هم کمک مادر است.

نبود مشاوره‌هایی همچون روحی، روانی، رفتاری و ژنتیکی باعث ایجاد معضلاتی برای خانواده می‌شود. مشاوره ژنتیکی یکی از مولفه‌های اساسی در ازدواج به شمار می‌رود که نبود آن مشکلاتی از قبیل معلولیت‌های جسمی و ذهنی برای فرزندان بوجود می‌آورد.

عکاس: احمد بلباسی/ صداوسیما

مشاهده بیشتر

شاید از این نوشته‌ها هم خوشتان بیاید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا