دانشگاه علوم پزشکی: اومیکرون تاکنون در بوشهر شناسایی نشده‌ است

چغادک نما: معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: تاکنون مورد مشکوک یا مثبت سویه اومیکرون ویروس کرونا در این استان شناسایی نشده است

چغادک نما: معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: تاکنون مورد مشکوک یا مثبت سویه اومیکرون ویروس کرونا در این استان شناسایی نشده است.

سویه اومیکرون کرونا تاکنون در بوشهر شناسایی نشده‌است

به گزارش چغادک نما؛ دکتر عبدالمحمد خواجه‌ئیان در گفت وگو با ایرنا افزود: هرچند تاکنون موردی از سویه اومیکرون در استان بوشهر شناسایی نشده اما با توجه به هم مرز بودن استان با کشورهای حوزه خلیج فارس و گزارش بیماری در چندتا از این کشورها؛ کنترل و مراقبت‌های مرزی مورد تاکید قرار گرفته است.

وی ادامه داد: شناسایی و رهگیری افراد مشکوک احتمالی به وسیله انجام تست‌های تشخیص تخصصی در دستور کار است.

خواجه‌ئیان اضافه کرد: از آنجا که قدرت سرایت سویه اومیکرون ویروس کرونا به دلیل جهش‌های ژنتیکی متوالی ۷۰درصد از سویه دلتا که هم اینک سوش غالب کشور به شمار می‌رود بیشتر است انتظار می‌رود مردم با حساسیت بیشتری نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی اقدام کنند.

وی گفت:  استفاده از ماسک و خودداری از شرکت در تجمع ها بویژه در فضاهای سربسته و شست و شوی دست‌ها بهترین راه پیشگیری از ابتلا به ویروس است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: با توجه به خطر سرایت پذیری بالای سویه جدید، همزمانی با فصل سرما و احتمال شیوع همزمان آنفلوانزا  و تجربیاتی که از موج‌های گذشته بیماری داریم مردم این بیماری را جدی تلقی کنند و با عادی انگاری موجب تکرار حوادث تلخ مربوط به سویه دلتا نشوند.

سویه اومیکرون کرونا تاکنون در بوشهر شناسایی نشده‌است

وی ادامه داد: با شیوع سویه اومیکرون در سایر کشورها، از ۱۰ آذرماه انجام تست‌های مرتبط برای شناسایی این ویروس در افراد مبتلا در کشور آغاز و اولین ابتلا به آن نیز شناسایی شد و ایران به عنوان نودمین کشور این بیماری را گزارش کرد.

خواجه ئیان بیان کرد: با توجه به سفر فرد مبتلا به یکی از کشورهای همسایه که درگیر بیماری هستند به طور احتمال مواجهه و ابتلا این فرد در خارج از کشور بوده است و با توجه به میزان سرایت بالای این گونه از ویروس که در کشورهای مبتلا در کمتر از ۲۰ روز به سوش غالب تبدیل شده است انتظار می رود بیماران بیشتری نیز در کشور در روزهای آینده شناسایی و گزارش شوند.

وی درباره واکسیناسیون افزود: پوشش جمعیتی واکسیناسیون مردم استان بوشهر برای نوبت اول بیش از ۹۰ درصد و  برای نوبت دوم نزدیک به ۸۰ درصد همه گروه‌های سنی است.

خواجه ئیان اضافه کرد: به‌دلیل پیدایش سویه‌های جدید توصیه شده نوبت سوم به‌عنوان دز تکمیل‌کننده و تقویتی تزریق شود که دریافت نوبت سوم واکسن کرونا در استان بوشهر اکنون بیش از هفت درصد است.

وی اضافه کرد: برای دریافت نوبت سوم درآغاز ۶۰ ساله‌ها و پس از آن ۴۰ ساله‌ها فراخوان شدند.

سویه اومیکرون کرونا تاکنون در بوشهر شناسایی نشده‌است

خواجه ئیان یادآور شد: همچنین به تازگی اعلام شده همه افرادی که ۲ نوبت واکسن کرونا خود را  دریافت و سه ماه از دومین نوبت آنان گذشته است با رفتن به مراکز واکسیناسیون، واکسن‌های پیشنهادی را متناسب با دز دوم خود دریافت کنند.

وی تاکید کرد: مردم هر چه زودتر برای دریافت نوبت سوم واکسن خود اقدام کنند تا پوشش واکسیناسیون و ایمنی جامعه به سطح مطلوب برسد.

از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون ۸۹ هزار و ۳۷۷ نفر در استان بوشهر به این ویروس مبتلا و ۲هزار و ۳۴ نفر نیز براثر ابتلا به این ویروس جان خود را از دست داده اند.

طبق گزارش سامانه ماسک متعلق به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی استان بوشهر در وضعیت آبی کم خطر کرونایی قرار دارد.

مشاهده بیشتر

شاید از این نوشته‌ها هم خوشتان بیاید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا